Ar kada nors pagalvojote, kad gyvenime būtų lengviau priimti sprendimus, jei žinotumėte savo asmenybės tipą? Taip pat būtų lengviau vertinti ir suprasti kitus žmones. Psichologijos pradmenis reikėtų išmanyti kiekvienam, kad gyvenimas kasdien būtų paprastesnis!
Myers – Briggs asmenybės testas (tipų indikatorius MBTI)
Atlikus K. C. Briggs ir I. B. Myers asmenybių tipų testą, kuris remiasi C. G. Jungo teorijomis ir tyrinėjimais psichoanalizės srityse, kiekvienas gali sužinoti, kuriam iš 16 asmenybių tipui priklauso. Kūrėjos siekė supaprastinti C. G. Jungo psichologinių tipų teoriją, kad ji būtų suprantama net specialaus psichologinio išsilavinimo neturintiems asmenims ir lengvai pritaikoma kasdieniniame gyvenime. Teorijos esmė yra ta, kad iš pirmo žvilgsnio atrodantys atsitiktinės elgesio variacijos iš tikrųjų yra gana nuoseklios ir tvarkingos, nes dėl individualių skirtumų žmonės yra linkę kitaip suvokti pasaulį ir jį vertinti.
Skirtingi asmenys gali skirtingai suprasti daiktus, žmones, idėjas ir įvykius. Konkrečios situacijos vertinimas priklauso nuo to, kaip yra suvokiamas pasaulis ir jo įvykiai. Jeigu žmonių pasaulio suvokimas labai skiriasi, tampa logiška juos suskirstyti į tam tikrus tipus pagal bendrus interesus, reakcijas, vertybes, motyvacijas ir įgūdžius.
Kiekvienas asmenybės tipas žymimas keturiomis raidėmis. Kiekviena raidė – tai užkoduotas kokio nors psichologinio reiškinio, savybės simbolis. Štai ką tos raidės reiškia:
- Žvilgsnis į pasaulį: ar esate labiau orientuotas į išorinį ar į vidinį pasaulį? Kitaip tariant, ar yra ekstravertas (E raidė), ar introvertas (I raidė).
- Informacija: ar labiau mėgstate koncentruoti dėmesį į pagrindinę informaciją, ar esate linkęs labiau interpretuoti ir suteikti naujas reikšmes? Pirmasis atvejis vadinamas protavimu ir atitinka raidę S (angl. Sensing), o antrasis – intuicija ir atitinka raidę I (angl. Intuition).
- Sprendimai: ar priimdami sprendimus pirmiausiai ieškote logikos ir nuoseklumo, ar pirmiausiai vertinate žmones ir ypatingas aplinkybes? Pirmuoju atveju tai vadinama mąstymu (raidė T) (angl. Thinking), o antruoju – pajautimu (raidė F) (angl. Feeling).
- Struktūra: kalbant apie išorinį pasaulį, ar jums labiau patinka, kai viskas jau yra nuspręsta, ar esate atviri naujai informacijai ir galimybėms. Pirmuoju atveju tai vadinama teisimu, smerkimu (raidė J) (angl. Judging), o antruoju – įžvalgumu, suvokimu (raidė P) (angl. Perceiving).
Taigi, asmenybės tipą, galima išreikšti keturių raidžių kodu. Svarbu prisiminti, kad visi tipai yra lygūs: nė vienas nėra geresnis ar blogesnis už kitą.
16 asmenybės tipų. Charakteris, idealus darbas ir seksualumas
- ENFP (aktyvistas(-ė)). Entuziastiški, lakios vaizduotės, kūrybingi, šilti, orientuoti į ateitį, individualistai, įžvalgūs, rūpestingi, optimistiški, palankiai vertinantys naujas galimybes, atviri, spontaniški, žaismingi. Idealus darbas: rekreacinės veiklos terapeutas, restauratorius, ikimokyklinės grupės mokytojas, kelionių rašytojas, landšafto architektas. Šio tipo asmenys negali mėgautis seksu, jei nejaučia emocinio ryšio su partneriu.
- ENFJ (mokytojas(-a)). Aktyvūs visuomeninėje veikloje, entuziastiški, harmonijos kūrėjai, eskpreryvūs, šilti, idealistai, empatiški, orientuoti į naujas galimybes, įžvalgūs, mėgstantys bendradarbiauti, lakios vaizduotės, sąžiningi, jaučiantys dėkingumą, taktiški. Idealus darbas: ne pelno siekiančių organizacijų vadovas, mokytojas, sveikatos ugdymo specialistas, viešųjų ryšių atstovas, ministras. Jiems labiau patinka tradicinis seksas, bet tai nėra blogas dalykas: gyvenime ir lovoje jie visada pasiruošę daugiau duoti, o ne imti.
- INTJ (architektas(-ė)). Orientuoti į vizijų kūrimą, ramūs, bet inovatyvūs, įžvalgūs, konceptualūs, logiški, ieškantys supratingumo, ryžtingi, siekiantys būti kompetentingi, tobulėti. Idealus darbas: programinės įrangos kūrėjas, techninių tekstų rašytojas, teisėjas, chirurgas, mikrobiologas. Į seksą žvelgia kaip į iššūkį. Seksas šio tipo asmenims yra reikalingas kaip emocinė iškrova smegenims.
- ESTJ (organizatorius(-ė)). Aktyvūs organizatoriai, logiški, kategoriški, vertinantys faktus, ryžtingi, praktiški, orientuoti į rezultatus, analitiški, sistemingi, konkretūs, kritiški, atsakingi, prisiimantys atsakomybę, kontrolę, sveiko, blaivaus mąstymo. Idealus darbas: generalinis direktorius, draudimo agentas, paskolų brokeris, mokyklos administratorius, virtuvės šefas. Į seksą šio tipo asmenys žiūri kaip į smagią pramogą, tarpusavio ryšys jiems nėra toks svarbus.
- INFP (tarpininkas(-ė)). Vertinantys gilius jausmus, tyliai besirūpinantys kitais, užjaučiantys, ieškantys prasmės, harmonijos, kūrybingi, idealistai, empatiški, linkę visada padėti kitiems, smalsūs, patinka naujos idėjos, rašymas, kalbos, nepriklausomi, lengvai prisitaikantys prie pasikeitusių sąlygų. Mylėjimasis jiems neatsiejamas nuo meilės. Idealus darbas: animatorius, psichologas, bibliotekininkas, autorius, dailininkas. Potencialūs lytiniai partneriai turi žinoti, kad šio tipo asmenims niekada nėra tik fizinis potraukis ir ritmiški judesiai.
- ISTJ (administratorius(-ė)). Ramūs ir sistemingi, besiremiantys faktais, organizuoti, logiški, kreipiantys dėmesį į detales, sąžiningi, analitiški, atsakingi, pragmatiški, kritiški, konservatyvūs, ryžtingi, stabilūs, konkretūs, dirbantys produktyviai. Idealus darbas: buhalteris, biuro vadybininkas, probacijos skyriaus inspektorius, logistikos specialistas, sistemų administratorius. Seksą jie mėgsta planuoti.
- ISTP (virtuozas(-ė)). Logiški, ramūs ir analitiški, praktiški, lengvai prisitaikantys, smalsūs, šaltakraujiški, stebėtojai, problemų sprendėjai, tikslūs, realistiškai mąstantys, gebantys kontroliuoti situaciją, ieškantys nuotykių, nepriklausomi. Idealus darbas: dailidė, mechanikas, kompiuterių programinės įrangos inžinierius, operacijų analitikas, policininkas. Tai vizualai, kuriuos lytiškai jaudina erotiški apatiniai, kvepalai, prašmatnus viešbučio kambario interjeras.
- ESFJ (šeimininkas(-ė). Aktyviai dalyvaujantys visuomeninėje veikloje, šilti, harmoningi, rūpestingi, entuziastiški, empatiški, orientuoti į žmones, praktiški, atsakingi, konkretūs, tvarkingi, sąžiningi, linkę bendradarbiauti, išreiškiantys dėkingumą, lojalūs. Idealus darbas: pradinės mokyklos mokytojas, vaikų apsaugos direktorius, mitybos specialistas, kosmetologas, slaugytojas. Į seksą žiūri kaip į galimybę parodyti partneriui savo jausmus.
- INTP (logikas(-ė)). Logiški, konceptualūs, analitiški, objektyvūs, nešališki, kritiški, sumanūs, turintys įvairių kompleksų, smalsūs intelektualine prasme, mėgsta naujas idėjas, siekiantys supratingumo, keliantys klausimus, lengvai prisitaikantys, nepriklausomi. Idealus darbas: nepriklausomi mokslininkai, programinės įrangos inžinierius, medicinos mokslų specialistas, matematikas, psichiatras, dėstytojas. Šio tipo asmenims lovoje sunku atsipalaiduoti. Jie turi labai pasitikėti partneriu, kad patirtų orgazmą.
- ISFJ (gynėjas(-a)). Ramūs ir šilti, mėgstantys faktus, užjaučiantys, orientuoti į detales, patikimi, organizuoti, kruopštūs, sąžiningi, sistemingi, konservatyvūs, realistiški, rūpestingi, praktiški, stabilūs, linkę padėti kitiems. Idealus darbas: socialinis darbuotojas, buhalteris, medicinos sekretorius, vadovo asistentas, darželio auklėtojas. Svarbiausias ir pagrindinis šio tipo asmenų tikslas lovoje – prisitaikyti prie žmogaus, su kuriuo miegama.
- ENTP (novatorius(-ė)). Energingi, išradingi, entuziastiški, abstraktūs, logiški, mėgsta remtis teorijomis, analitiški, turintys įvairių kompleksų, sumanūs, mėgstantys pašnekėti, ieškantys naujovių, orientuoti į pokyčius, globalūs, lengvai prisitaikantys, nepriklausomi. Idealus darbas: urbanistikos planuotojas, verslininkas, prodiuseris / režisierius, nekilnojamojo turto agentas, reporteris. Juos jaudina keisti, intelektualūs, gašlūs dalykai. Kuo keistesnė sekso fantazija, tuo geriau.
- ISFP (menininkas(-ė)). Švelnūs, tyliai besirūpinantys kitais, užjaučiantys, prisitaikantys, kuklūs, mėgstantys estetiką, idealistai, stebėtojai, lojalūs, linkę padėti kitiems, realistiškai mąstantys, atidūs detalėms, kantrūs, spontaniški, atrandantys džiaugsmą veikloje, kuria užsiima. Idealus darbas: veterinarijos technikas, įrangos taisytojas, apklausų atlikėjas, sveikatos priežiūros namie specialistas, juvelyras. Tai labai jausmingi ir fiziškai kūrybingi asmenys lovoje.
- ESTP (verslininkas(-ė)). Ieškantys jaudulio, aktyvūs, pragmatiški, tiesmukiški, lengvai bendraujantys, stebėtojai, konkretūs, realistiškai mąstantys, lengvai prisitaikantys, produktyvūs, analitiški, sprendžiantys problemas, spontaniški, mėgstantys nuotykius ir eksperimentus. Idealus darbas: statybų rangovas, policijos detektyvas, finansų patarėjas, pardavimų vadybininkas, karininkas. Tiesiai šviesiai pasako, ko nori lovoje.
- ENTJ (vadas(-ė)). Kitus įkvepiantys planuotojai, orientuoti į vizijų kūrimą, ryžtingi, iniciatyvūs, konceptualūs, strategiški, sistemingi, užsispyrę, kritiški, logiški, gerai organizuoti, siekiantys tobulumo ir sėkmės. Idealus darbas: vykdomasis vadovas, inžinierius, advokatas, architektas, gydytojas. Dominuojantis meilužis. Turi labai lakią vaizduotę, linkę išbandyti naujoves miegamajame, labai reaguoja į tai, ko nori partneris.
- INFJ (advokatas(-ė). Orientuoti į vizijų ir prasmės kūrimą, iš pažiūros ramūs, bet intensyviai mąstantys ir gyvenantys, įžvalgūs, kūrybingi, jautrūs, ieškantys harmonijos, asmeninio tobulėjimo, rimtai žiūrintys į gyvenimą, mėgstantys kalbas, simbolius, linkę saugoti kitus ir įkvėpti. Idealus darbas: ne pelno siekiančių organizacijų vadovas, mokytojas, sveikatos ugdymo specialistas, viešųjų ryšių atstovas, ministras. Niekada neis į lovą po pirmojo pasimatymo. Geriausias seksas yra tada, kai užmezgamas ryšys mentaliniame (dvasiniame) lygmenyje.
- ESFP (pramogininkas(-ė). Energingi, visuomeniški, praktiški, draugiški, rūpestingi, ekspresyvūs, atviri, entuziastiški, ieškantys jaudulio, spontaniški, išradingi, prisitaikantys, stebėtojai, kontroliuojantys situaciją, dosnūs, mėgstantys linksmai leisti laiką. Idealus darbas: pramogų ir poilsio paslaugų direktorius, klientų aptarnavimo specialistas, registratorius, odontologo asistentas, barmenas. Jiems labai svarbu patenkinti partnerį, yra labai plačių pažiūrų ir turi nepaprastų fizinių ir seksualinių įgūdžių.
Psichologės, astrologės, fenotipologės Vilmos Šiaučiūnienės komentaras
Ar Myers – Briggs asmenybių testas (tipų indikatorius MBTI) tikrai pasako viską apie testą atlikusį asmenį?
Pagal šį testą esu menininkė, gynėja, virtuozė ir administratorė. Todėl aš sakyčiau taip: žmonėms, kurie savęs nepažįsta, tokie testai yra geri. Kai sąmoningumo lygis yra toks, kad kažkas kažką sakė, kažką girdėjau, paskaičiau ir tiko, visko net neperskaičiau, vieną kitą perskaičiau – va, taip man ir yra. Šitie tipai, kurie tinka man, turi maždaug 50 % to paties. Nemanau, kad minėtas testas viską pasako apie asmenybę, pavyzdžiui, aš juk esu keturių tipų. Žinau, kad daug kas internetinėse pažinčių svetainėse bando nusistatyti savo tipą ir pagal tai ieškoti tinkamo partnerio, bet tuose testuose yra tik dalis tiesos. Dėlto kad žmogus savęs nepažįsta, dar nėra savęs atradęs, ką mėgsta, nežino, kokie jo gyvenimo tikslai ir uždaviniai. Būna ir tokių žmonių, kurie iki 45-erių metų blaškosi, ieško savęs, bet to kažkoks jam būdingas asmenybės tipas neatskleis. Testas gali pasakyti tik tai, kad „Aš esu tas ir tas“.
Ką manote apie tokius asmenybių tipų testus, kuriuose teigiama, kad tipą galima nustatyti, išsirinkus tam tikrą paveikslėlį, sudarytus lyg žaidimo forma? Ar ten yra bent krislas tiesos?
Aš manau, kad tai yra žaidimas ir savotiška saviapgaulė dabartiniam momentui. Tas krislas tiesos visur yra, bet ar mes ieškome to krislo? Iš tiesų mes ieškome savęs pažinimo gelmės. Kartais, kai kažkas nepasisekė, tokie testai gali sugundyti pasižiūrėti, kas mums yra. Tokie testai gali nuraminti pasąmonę. Žmogus gauna patvirtinimą, kad galvoja ir elgiasi teisingai. Tai – saviapgaulė, panašiai kaip ir meilė, kuri gali būti tikra arba iliuzinė. Iš esmės ir tai, ir tai yra meilė. Tik viena yra iliuzorinė meilė, kur yra sudievinimas, sureikšminimas, o kita yra gyvenimiška meilė. Kartais ta iliuzorinė meilė duoda sparnus moteriai ar vyrui – tai momentinė meilė, kai aš pati sau leidžiu skraidyti, nes esu įsimylėjusi, bet aš save apgaunu, nes po to, kai aistros nurims, toliau nebežinosiu, ką daryti. Ar ta iliuzorinė meilė peraugs į tęstinumą ar tai bus tik laikinas susižavėjimas, drugeliai pilve, burbulas, kuris po to išsitaškys? Taip ir žaidimo forma sudaryti testai yra irgi kažkas labai panašaus.
Dažnai pasitaiko, kad žmogui būdingi keli asmenybės tipai. Ar tai reiškia, kad tokie žmonės yra mažiau prognozuojami ir nestabilesni?
Myers – Brigs testas yra labai gerai pateiktas. Žmogus yra kaip dėlionė, kurią sudaro begalė detalių. Kartais net dvynių, kurie gimsta su 4 – 5 min. paklaida, gyvenimas susiklosto skirtingai. Ta pati mama, ta pati gimimo data ir kelių minučių paklaida. Žmogus yra kaip žemėlapis, kuris yra sudėliotas iš šalių, vandenynų, sausumos, lygumų, kalnų. Žmogus pats save susidėlioja augti ar būti toje pačioje vietoje. Žmogus gali turėti keliolika gerų savybių, būdingų skirtingiems tipams, pavyzdžiui, moteris gali būti paslaptinga, bet gili. Kartais kitam žmogui geriau nesakyti, kad jis, pavyzdžiui, yra jautrus, nes jis vos išgirdęs tokius žodžius pajus pasekmes (pavyzdžiui, apsiverks). Tada tu pasinaudoji kita savo asmenybės puse (pavyzdžiui, paslaptingumu), kad pasaugotum kitą. Jeigu pas mane ateina vyras, išsiskyręs 3 – 4 kartus, aš tada prisiimu moterų gynėjos poziciją ir sakau: „Kiek tu gali daužyti moterų širdis?“ ir t. t. Žmogus turi būti įvairialypis skirtingose gyvenimo situacijose, nebūti per daug kategoriškas ir tiesmukas.
Ar asmenybėmis gimstama ar tampama? Ar įmanoma pakeisti savo charakterio, asmenybės tipą? Jei taip, tai kaip?
Net neabejoju, nes gimdami mes atsinešame savo likimą. Likimą mes pradedame keisti vaikystėje. Į šį pasaulį kai kurie vaikai ateina kaip aukos (užsigniaužę, užsispaudę, nelaimingi) ir juos gyvenimas pradeda auklėti jau pirmoje šeimoje (kur mama, tėtis, vaikas). Gal tėvas buvo geriantis, gal mama buvo labai šalta ir abejinga, bet vaikas norėjo gauti šilumos, todėl jam teko savyje persiorientuoti tą šaltumą ir iš to šaltumo išaugti iki, pavyzdžiui, 18 metų. Iš tos suledėjusios gėlės tapti gražia pakalnute pavasarį. Transformuotis jį verčia aplinka, sąlygos, kartais tėtis, kartais mama, kartais atsiranda kažkokia močiutė, kuri tampa mokytoja tam vaikui, arba brolis, sesuo. Norint šiek tiek pakoreguoti savo asmenybės tipą, svarbiausia yra pažinti save ir pasižiūrėti, kas tavo gyvenimo žemėlapį sudaro. Mes kiekvienas esame sudaryti iš tam tikrų planetų, bet jeigu tos planetos yra sužeistos, pavyzdžiui, Saturnas, kuris yra atsakingas už discipliną, punktualumą, darbų atlikimą laiku, tada žmogus gali pradėti vėluoti į darbą, po to važiuoti viršydamas greitį, gyventi nuolatinėje įtampoje arba turėti labai daug vidinio šalčio, abejingumo, abejonių, klausimų. Kai tampa neįmanoma būti savo kailyje, tu turi išeiti iš to užburto rato ir ieškoti mūsų visatoje arba aplinkoje komforto. Kokių reikėtų imtis konkrečių veiksmų, norint pasikeisti, yra labai individualu. Vienam tinka maldos terapija, kitam sporto, jogos, menų terapija, pabuvimas su draugėmis grožio salone (kirpimas, manikiūras, pedikiūras), graži apranga. Medicininis gydymas irgi yra terapija. Visi šie išvardyti dalykai yra savo sielos gydymas. Mes kiekvienas turime skirtingas, vidines išgyvenimo ligas. Jeigu tu pažinsi save, tada rasi, kokią gydymo terapiją geriausia tau taikyti. Nėra vieno recepto visiems, tiesiog moterims reikėtų labiau vadovautis savo intuicija, o vyrams – protu. Vyrai būna pavargę, todėl klysta, o ne kiekvienos moters intuicija yra atverta ir todėl jos irgi klysta. Vyrų protai užsiėmę mąstymu, pinigais, rūpesčiais ir jie pavargsta patys nuo savęs ir tada jie lekia arba į sporto klubą, arba į krepšinio rungtynes, o moterys ne visos turi atvertą intuiciją.
Įdomu
- 2016 metai Vašingtono (JAV) ir Karltono (Kanada) universitetuose buvo atliktas tyrimas, kuriame pastebėta, kad tam tikros asmenybės savybės yra labiau susijusios su įvairių ligų išsivystymu.
- „Personality and Individual Differences“ nustatė, kad darbuotojams, kurie linkę elgtis impulsyviai daugiau nei du kartus dažniau diagnozuojamos opos per dvejus metus, net įvertinus tokius faktorius kaip amžių, lytį ir rūkymo įpročius. Manoma, kad impulsyvūs asmenų skrandyje išsiskiria daugiau skrandžio rūgšties, o tai didina opos susidarymo riziką.
- „Clinical Practice & Epidiomology in Mental Health“ nustatė, kad mirčių dėl širdies ligų buvo 50 % mažiau tarp optimistų negu pesimistų. Tyrėjai tokią išvadą priėjo, stebėję 500 vyrų 15 metų. Optimistų gyvenimo kokybė buvo geresnė, jie sugebėdavo greičiau atgauti jėgas ir įveikti stresą.
- Mokslininkai mano, kad maždaug du trečdaliai pasaulio gyventojų yra ambivertai. Amerikiečių psichologas Danas Pinkas didžiausiu ambivertų privalumu įvardija mokėjimą vienu metu būti pasitikinčiais savimi ir ryžtingais, bet taip pat draugiškais ir šiltais.
- 2016 metais žurnale „Psychoneuroendocrinology“ publikuotas tyrimas parodė, kad ekstravertai turi infekcijoms atsparesnę imuninę sistemą.
- 2012 metais Stanfordo universiteto (Kalifornija, JAV) tyrėja Sally Hague teigė, kad žmonės pagal balsą gali nustatyti charakterio bruožus. Balso greitis ir tonas yra svarbiausi veiksniai, pagal kuriuos susidaroma nuomonė apie žmogų.
- 51 % žmonių yra introvertai, kurie renkasi dirbti individualiai ramiose vietose. Kiti 49 % yra ekstravertai, kurie mėgsta dirbti su kitais žmonėmis ir jiems netrukdo šurmulys. 60 % žmonių svarbu dirbti darbą, kuris atspindėtų jų vertybes ir suteiktų galimybę padėti kitiems. Kiti 40 % yra mąstytojai, kurie nori tokio darbo, kuriame galėtų pasinaudoti savo intelektu.
www.priekavos.lt 2018/07